COVID-19 Najważniejsze informacje

COVID 19 - AKTUALNE INFORMACJE

Uwaga!

Dla osób po 55 roku życia z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2 istnieje możliwość otrzymania pulsoksymetru – urządzenia służącego do przezskórnego monitorowania wysycenia krwi tlenem. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/o-projekcie

1. Dla kogo jest kwarantanna?

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych. Objęci są nią podejrzani o kontakt z kimś chorym czy zakażonym SARS-CoV-2. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać mieszkania – nie wychodzimy na spacer, z psem, na zakupy czy żeby wyrzucić śmieci.

2. Jak długo trwa?

Kwarantanna kończy się po 10 dniach, licząc od następnego dnia po zdarzeniu, w czasie którego byliśmy narażeni na zakażenie. Warunek: w tym czasie nie wystąpiły u nas żadne objawy wskazujące na infekcję, tj. kaszel, gorączka, utrata węchu, problemy z oddychaniem, duże zmęczenie. W czasie kwarantanny mierzymy temperaturę, obserwujemy swój stan zdrowia. Jeśli poczujemy się źle, umawiamy się na teleporadę z lekarzem POZ.

3. Jedziesz na test?

Jeśli lekarz POZ skieruje nas na test, żeby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem, od dnia następującego po dniu skierowania na wykonanie testu podlegamy 10-dniowej kwarantannie. Mamy prawo opuścić miejsce odbywania kwarantanny tylko na czas pobrania wymazu, dojazdu do punktu mobilnego i powrotu do domu. Jeżeli wynik testu będzie negatywny, zostaniemy automatycznie z kwarantanny zwolnieni.

4. Co z rodziną?

Jeżeli jesteśmy objęci kwarantanną, osoby, które z nami mieszkają, nie podlegają kwarantannie (w przeciwieństwie do sytuacji, gdy jesteśmy chorzy, tj. obejmuje nas izolacja). Kwarantanna dotyczy osoby podejrzanej o kontakt z zakażonym koronawirusem, a nie wszystkich domowników.

5. Kiedy automatycznie trafimy do kwarantanny?

Jeśli u osoby, z którą mieszkamy, stwierdzono zakażenie koronawirusem, jesteśmy automatycznie poddani kwarantannie – od dnia, kiedy ta osoba otrzyma dodatni wynik testu do 7 dnia (włącznie) od zakończenia przez tego chorego okresu izolacji.

6. Czy sanepid będzie do nas dzwonić w czasie kwarantanny?

Osoby kierowane na kwarantannę otrzymują powiadomienie z numeru 48 22 104 37 05. Czy nieodebranie telefonu z tego numeru grozi kara? – Nie, kara może zostać nałożona tylko za złamanie kwarantanny – informuje Jan Bondar, rzecznik GIS. Za to można zostać grzywnę nawet 30 tys. zł.

7. Kto może nas skontrolować?

Kwarantanna podlega kontroli. Jeśli zostaliśmy na nią skierowani, powinniśmy zainstalować na naszym telefonie komórkowym darmową aplikację Kwarantanna. Za jej pośrednictwem będziemy sprawdzani, czy przebywamy w domu. Jeśli nie mamy telefonu komórkowego, wtedy policja, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa lub Straż Graniczna mogą kontrolować, czy jej przestrzegamy,

8. Czy dostanę zasiłek za czas kwarantanny?

Osoby pracujące na umowę o pracę (a więc ubezpieczone), a także na umowach-zleceniach i prowadzący działalność gospodarczą (jeśli odprowadzają składki chorobowe) otrzymają zasiłek. Uwaga, nie muszą dostarczać już do pracodawców (w przypadku pracowników) ani do ZUS oświadczeń. Zakład sam pobiera te dane z rządowych systemów. Zasiłek wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Zasiłek otrzymają także rodzice dzieci, które zostaną skierowane na kwarantannę.

Link do zgłaszania kwarantanny – siebie i bliskich
https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne