Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba spowodowana zbyt dużą ilością kwasu moczowego w organizmie. Duża ilość kwasu moczowego powoduje gromadzenie się specyficznych kryształów w płynie
stawowym, co skutkuje stanem zapalnym stawu.

 

Jakie są objawy dny? Skąd wiadomo, że mam dnę moczanową?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest bolesny obrzęk i zaczerwienienie I palca stopy (palucha). Może się zdarzyć, że atak dny dotknie innych stawów (np. stawu kolanowego). Na podstawie takich dolegliwości w połączeniu z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi (>7 mg/dl) możemy przypuszczać, że chorujesz na dnę moczanową.

 

Dlaczego mam wysoki poziom kwasu moczowego we krwi?

Zbyt duża ilość kwasu moczowego jest między innymi spowodowana dietą, w której przeważa mięso w postaci podrobów, tłustych ryb, owoców morza oraz alkohol.

 

Czy moja waga ma znaczenie w przypadku dny?

Tak, w przypadku otyłości w organizmie produkowana jest większa ilość kwasu moczowego, a także cytokiny prozapalne, które sprzyjają utrzymywaniu się stanu zapalnego w obrębie stawu. Zmniejszenie masy ciała ogranicza ryzyko kolejnych ataków.

Czy spożywanie dużej ilości wody (około 2 litry dziennie) jest korzystne w przypadku dny?

Tak, spożywanie 1,5-2 litrów wody dziennie może ograniczyć negatywne skutki choroby, z kolei odwodnienie może spowodować ostry napad dny.

 

Co zrobić, gdy będę mieć napad dny?

W przypadku napadu dny należy przyjąć leki przeciwbólowe takie jak naproksen lub ibuprofen oraz zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, aby nie przyjmować aspiryny, ponieważ może ona spowodować nasilenie dolegliwości.

 

Co się może stać jeśli nie będę się starać obniżyć poziomu kwasu moczowego we krwi?

Wysoki poziom kwasu moczowego, a co za tym idzie gromadzenie się kryształów moczanu sodu w organizmie może doprowadzić do: częstych ataków dny, zniszczenia stawów, nadciśnienia tętniczego, kamicy nerkowej, a nawet przewlekłej niewydolności nerek.

 

Jak powinna wyglądać moja dieta, aby obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi oraz zmniejszyć ryzyko kolejnych ataków?