W Polsce nowotwór jelita grubego stanowi drugą co do częstości przyczynę zgonu z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn oraz trzecią u kobiet.
Rak jelita grubego rozwija się powoli, co daje szanse na zdiagnozowanie go na bardzo wczesnym etapie lub nawet na uniknięcie zachorowania. Dlatego tak ważne jest badanie przesiewowe w kierunku tego nowotworu, którym jest kolonoskopia. Pozwala ona zmniejszyć zapadalność na ten nowotwór o 76-90 proc. oraz zmniejszyć śmiertelność tej choroby o prawie 70 proc.
Kolonoskopia to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza całego jelita grubego za pomocą giętkiego wziernika zakończonego kamerką. W przypadku wskazań medycznych umożliwia również pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Pamiętaj, że badanie to wymaga wcześniejszego przygotowania poprzez oczyszczenie jelita za pomocą specjalnych środków przeczyszczających.
Na badanie powinny zgłosić się:
• wszystkie osoby w wieku 50–65 lat bez objawów raka jelita grubego,
• osoby w wieku 40–65 lat bez objawów raka jelita grubego, mające w rodzinie przynajmniej jednego krewnego I° (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
• osoby w wieku 25–65 lat pochodzące z rodzin szczególnego ryzyka (z potwierdzonym obciążeniem genetycznym).

Badań przesiewowych nie wykonujemy w naszej przychodni.

Informacje o aktualnych miejscach wykonywania bezpłatnych badań w kierunku raka jelita grubego znajdują się na stronie Programu Badań Przesiewowych http://pbp.org.pl/wojewodztwo/dolnoslaskie/

Facebook