W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy jest trudne, ponieważ objawy pojawiają się dopiero, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, dlatego prawie połowa chorujących kobiet umiera z powodu tej choroby.
Wykrycie zmian na wczesnym etapie umożliwia jedynie regularnie wykonywane badanie cytologiczne, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy.
Polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Cytologię powinny wykonywać zarówno nastolatki jak i kobiety dorosłe, w wieku rozrodczym. Zaleca się, aby pierwsze badanie cytologiczne zostało wykonane w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia. Im wcześniejsza inicjacja seksualna, tym szybciej należy wykonać cytologię.
Dzięki badaniu cytologicznemu można również wykryć infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe.
Pamiętaj! Jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, szansa ich całkowitego wyleczenia jest bardzo duża.
Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immmunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane co 12 miesięcy.
Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę
Nie zwlekaj! Badaj się regularnie.
Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do badania cytologicznego:
• na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki ani tuż przed rozpoczęciem krwawienia (badanie najlepiej wykonać między 10 a 20 dniem cyklu),
• co najmniej 5 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków lub preparatów dopochwowych,
• na 3 dni przez planowaną cytologią należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Badań przesiewowych nie wykonujemy w naszej przychodni.
Informacje o ośrodkach, w których można wykonać bezpłatne badania w Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne

Facebook