Program jest realizowany od 1 lipca 2021 r. Są nim objęte wszystkie osoby powyżej 40 roku życia. W ramach programu można w prosty sposób uzyskać skierowanie na istotne badania. Warto z tej możliwości skorzystać, bo wiele chorób w początkowym stadium, nie daje zauważalnych objawów. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześnie i przeprowadzić leczenie, które ma większe szanse powodzenia.

Skierowanie na badania można uzyskać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub telefonicznie korzystając z infolinii pod numerem 22 735 39 53. Aby je otrzymać należy udzielić odpowiedzi na pytania w ankiecie. Skierowanie wystawione jest w formie elektronicznej i nie jest wymagane jego dostarczenie na badanie, przy czym na wizytę należy udać się z dokumentem tożsamości.

 

Jakie badania dostępne są w programie Profilaktyka 40 PLUS?

Badania zawarte w programie Profilaktyka 40 PLUS  pozwalają m.in. na ocenę ryzyka rozwoju chorób sercowo naczyniowych i ich powikłań, takich jak np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Dodatkowo oceniana jest także funkcja wątroby oraz nerek. Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu Profilaktyka 40 PLUS  różnią się w zależności od płci pacjenta oraz od jego odpowiedzi w ankiecie kwalifikującej do programu.

Pakiet diagnostyczny badań dla kobiet może obejmować następujące testy laboratoryjne:

W przypadku pakietu badań dla mężczyzn mogą zostać wykonane następujące badania:

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą także skorzystać ze wspólnego pakietu badań diagnostycznych, który obejmuje:

    • pomiar ciśnienia tętniczego krwi
    • pomiar masy ciała
    • pomiar wzrostu
    • pomiar obwodu w pasie
    • obliczenie BMI (wskaźnika masy ciała)
    • ocenę rytmu serca

Jak wypełnić ankietę:

    • Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta
    • wejdź w zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Ankiety”
    • wypełnij online ankietę. Twoje odpowiedzi pozwolą wybrać listę badań laboratoryjnych, które są dla Ciebie zalecane. Dostaniesz też wskazówki, jak należy przygotować się do badań.

Wypełnianie ankiety możesz w dowolnym miejscu przerwać. Kliknij wówczas na „Zapamiętaj odpowiedzi i wyjdź”. Po ponownym zalogowaniu możesz wrócić do wypełniania ankiety. Jeśli na koniec sekcji pytań dotyczących Twojego zdrowia klikniesz „Dalej”, zobaczysz porady zdrowotne dla siebie.  Na koniec należy zatwierdzić wybrane dla Ciebie badania laboratoryjne. Otrzymasz wówczas e-skierowanie. Nie musisz go drukować, dostaniesz informację o nim na podany przez Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta numer telefonu lub mail.

Aby skorzystać z badań zaleconych w ramach programu, wystarczy, że się zgłosisz się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.

Lista placówek, które umożliwiają wykonanie badań we Wrocławiu: profilaktyka 40 plus – Wrocław